Keskerakond õpetab autosõitu

Keskerakond asub liikluskultuuri parandamaUmbes nädal tagasi ilmus internetti interaktiivne ning õpetlik mäng, kus nii eesti- kui ka venekeelsed inimesed saavad oma juhioskused proovile panna. Mäng "Juhi nagu Ansip" on kõigile vabalt kättesaadav ning, nagu mainitud, kakskeelne. Mängu eesmärk on tegijate sõnul koguda võimalikult palju punkte, mille eest saab lõpus ka skooritabelisse oma nime sisestada, tublimad saavad Riiklike Mängude Ühingu diplomi. Mina isiklikult tervitan tugevalt taolist suhtumist, ning seda alljärgnevatel põhjustel:

Kuigi paljud inimesed näevad selles mängus antireklaami praegusele valitsusele ning soovi lõhestada koalitsiooni, on nad ilmselgelt valel teel. Nimelt oleme me kõik kuulnud (või vähemalt need, kes uudiseid loevad) sellest, et viimase poole aasta jooksul on teravalt langenud ARKi eksamite sooritajate tulemused ning läbikukkumiste arv. Samas aga teatas Eesti Politsei oma poolaastaaruandes, et liiklusõnnetuste arv on kasvanud ning seda eriti alla 25-aastaste juhtide seas. Seepärast on vägagi positiivne, et Keskerakond on võtnud initsiatiivi (potentsiaalsete) autojuhtide teadlikkuse ning kogemuse suurendamisel.

Mäng on reaalset elu meenutav ning eeskuju andva sisuga. Esiteks näitab peategelane (Ansip) eeskuju ning kannab sõites kiivrit ning turvariietust, mis vähendaksid võimaliku kokkupõrke kõrval tema vigastusi. Teiseks ei sõida Ansip kordagi üle 20 km/h… tasa sõuad, kaugele jõuad. Kolmandaks on tugevasti taunitav teistele inimestele (Ivari Padar ja Mart Laar) otsasõitmine. Minu arust on küll natuke üle pingutatud sellega, et kokkupõrge jalakäijaga tingib kohe valitsuskriisi, kuid samas nõustun ma juhtide (valitsuskriisiga) hirmutamisega, kui see aitab päästa jalakäijate elusid!

Keskerakonna veebilehel teatab partei peasekretär Priit Toobal, et mängu on seni mänginud juba üle 30 000 inimese. Toobal lisas ka, et "Mäng on üleval niikaua kui Andrus Ansip peaministrina riiki juhib. Seepärast kutsungi kõiki üles esimesel võimalusel [mängu] mängima, sest seda võimalust ei pruugi enam pikalt olla". Siin viitab Toobal ilmselt sellele, et praeguse liikluskultuuri tõttu ei saa meist keegi ennast kindlalt tunda ning on vägagi võimalik, et asjade sellise käigu juures on vaid aja küsimus millal valitsusliikmed hakkavad üksteise järel auto alla jääma. See seab muidugi pinge meie opositsiooni varivalitsusele, kes peavad liiklushuligaanide kiuste olema valmis riigitüüri üle võtma. Potentsiaalse valitsuse muutumine põhjustaks kõige rohkem ebamugavust ilmselt Edgar Savisaarele, keda on viimaste aastate jooksul korduvalt üle viidud Vabariigi Valitsusest Tallinna Linnavalitsusse ja vastupidi… Tegemist on siiski juba auväärses eas poliitikuga, kes tahab rahu ja (kabineti)vaikust, mitte väntsutamist ühelt ametikohalt teisele.

Ilmselt ongi selle automängu taga Savisaare soov hoida tänavad turvalised ning tallinlased (kelle hulka kuulub ka Ansip) elus. Öelge mida tahate, kuid minu arust on see erakordne näide parteiliikmete poliitilisest vabadusest ning tahtest "mudaga loopimist" asendada konstruktiivsete lahendustega.

Püsivus viib sihile: mängu lõpus saab igaüks sisestada oma skooripunktid edetabelisse ning tublimad saavad Riiklike Mängude Ühingu diplomi (mida ei tasuks siiski segi ajada Nõukogude Proletaarlaste Sotsialistlike Rahvamängude Aukirjaga). Soovin kõigile edu diplomi omandamisel ning Eesti teede turvalisena hoidmisel.